obsah článku
Po více než 6 letech v roli samostatné advokátky jsem přešla na „výkon advokacie jako společník společnosti s ručením omezeným“. Zjednodušeně, namísto OSVČ, eseróčko. Dotaz „proč“ jsem od té doby dostala nesčetněkrát. Svoje „proč“ jsem se proto rozhodla sepsat.
Důvodů, proč podnikat ve formě s.r.o. je celá řada. Stejně dlouhou řadu důvodů bychom určitě dokázali vymyslet i pro podnikání ve formě OSVČ. Komplexněji jsem o nich povídala v tomto dílu podcastu Podnikej (s)právně. Cílem tohoto článku ale není rozebrat tohle téma do všech podrobností. Nečekejte proto seznam čistě právních a daňových důvodů. Spíše zamyšlení nad tím, jaké hlavní důvody k této změně vedly mě osobně.
1. Už byl čas.
Tento důvod je nejméně exaktní. Možná až trochu „ezo“. A tak jím začnu. Řada kroků se v podnikání děje intuitivně, něco uděláte, a až pak hledáte logické důvody proč. Nakonec je to ale ten nejdůležitější impuls, proč jste se pro nějakou změnu odhodlali. I pro mě to byl ten hlavní důvod.
Tuhle změnu jsem chtěla a cítila, že je na ni ten správný čas.
2. Omezení odpovědnosti.
Pokud podnikáte jako OSVČ (anebo v obdobné formě), ručíte za své podnikání vším, co máte. I když se můžete vůči řadě rizik pojistit (a v advokacii se dokonce pojišťujeme povinně), pojištění nikdy nebude stoprocentní. Naproti tomu v případě společnosti s ručením omezeným, ručíte omezeně. I proto se takto jmenuje. Ručíte do výše nesplaceného vkladu. Samozřejmě existují výjimky, kdy lze sáhnout i na osobní majetek jednatele, ale ty jsou z oblasti velkých excesů na hranici trestního práva. A většinou i za ní.
Nechtěla jsem už ručit vším, co mám.
3. Růst týmu.
Na začátku své advokátní dráhy jsem byla sama. Pak přibyl právní asistent. Každou klientskou věc jsem si však stále vyřizovala sama a právní asistent fungoval hlavně jako podpora. Pár měsíců před rozhodnutím pro přechod na s.r.o. už jsme byly advokátky dvě. Už jsem nebyla jediná, kdo poskytoval právní služby mým klientům. O všech případech mám sice stále přehled a s kolegyní je pravidelně konzultujeme, ale v řadě věcí jedná s klienty někdo jiný. Proto fungovat pod hlavičkou advokátní kanceláře dává smysl jak z pohledu značky, tak eliminace rizik.
Je nás více a v budoucnu máme v plánu dále růst.
4. Vnímání lidí „zvenku“.
Téma přechodu na formu společnosti s ručením omezeným jsem v jedné podnikatelské skupině otevřela už dávno. Většina reagovala překvapeně. Protože si mysleli, že už „firma“ dávno jsem. Znali mě ze sítí, podcastu a jiných prezentací a vůbec je nenapadlo, že bych za tím mohla být jen já. Navíc řada lidí vnímá formu právnické osoby jako důvěryhodnější a profesionálnější formu podnikání než formu OSVČ. Ponechme stranou, že tomu tak fakticky samozřejmě není. Obecné vnímání takové prostě často je.
Navenek nás jako s.r.o. už vnímali a na někoho tato forma působí profesionálněji.
5. Převoditelnost.
Budujeme advokátní kancelář. Moderní – jakou jinou. Vyhnout se při popisu našeho konceptu všem klišé o perfektních právních službách poskytovaných „jinak“ je těžké. Přesto to zkusím. Chceme poskytování právních služeb na míru, srozumitelně, vstřícně, logicky a v souvislostech, založené na procesech. A ještě mnoho dalšího. Teď tomu věnuji veškerý svůj pracovní čas a vím, že to tak bude ještě příštích pár let. Nevím ale, jestli to tak budu mít až do důchodu. Převádět na někoho jiného podnikání ve formě s.r.o. je rozhodně jednodušší než ve formě samostatně výdělečné činnosti.
Může se stát, že jednou budu chtít advokátní praxi převést na někoho jiného.
Tak tohle jsou mé hlavní osobní důvody přechodu na s.r.o. Více o právních rozdílech mezi podnikáním ve formě OSVČ a s.r.o. se dozvíte v podcastu Podnikej (s)právně. Jmenuje se příznačně: OSVČ nebo eseróčko?
***
Pokud stejnou změnu zvažujte také, anebo jen váháte v jaké formě s podnikáním začít, kontaktujte nás. Všechna pro a proti s vámi rádi probereme. Provedeme vás i celým přechodem, nebo založením. A zapojíme i daňaře, protože na daních tady opravdu hodně záleží.
Ivana Lehkoživová