Vlastníte byt nebo dům, ve kterém sám nebydlíte. Přeci ho nenecháte ležet ladem, když může vydělávat. Jenže jakým způsobem? To je ten hlavolam.
V zásadě máte 2 základní možnosti:
- Standardní nájem bytu
- Airbnb a služby obdobné, jako jsou Booking, Trivago, Roomorama, VRBO, atd.
Pokud vás zajímají rady a tipy pro standardní nájem bytu, tak základem je věnovat co největší péči výběru nájemníka. Každopádně o nájmu si více řekneme v jiném článku.
Airbnb z pohledu stavebních předpisů
Z pohledu návštěvníka bytu nebo domu se o žádný problém v podstatě nejedná. Uzavřete smlouvu, podle které můžete ve sjednaném termínu nemovitost využívat. Pokud nejste notoričtí vandalové, tak je pravděpodobné, že se nic nestane a od svého „hostitele“ dostanete kladné hodnocení.
Pokud se však sami rozhodnete poskytnout nemovitost ke krátkodobému ubytování, musíte počítat s jistými překážkami.
Dle stavebního zákona (jak starého, tak nového) lze stavbu, která vyžaduje povolení, využít jen na základě kolaudačního rozhodnutí. Pokud stavba nevyžaduje kolaudační rozhodnutí, lze ji využívat pouze v souladu s účelem v povolení stavby. To v překladu do jazyka našeho kmene znamená, že jestliže máte povoleno a kolaudováno k bydlení, nemůžete využívat nemovitost pro ubytovací služby.
Po rekolaudaci se pak z vašeho bytu stane v očích zákona a úředníků ubytovna. Ubytovny pak mají například přísnější požární předpisy (musí být vyznačena úniková cesta apod.) Mezi povinnosti při poskytování ubytovacích služeb patří odvod místních poplatků, ohlašování cizinců na cizinecké policii a vedení domovní knihy.
Airbnb a živnostenský úřad
Pokud Vás ani předchozí nároky neodradily, tak tu jsou ještě další!
Měli byste mít živnostenské oprávnění. Takže potřebujete starou dobrou „Výrobu, obchod a služby neuvedené v příloze č. 1 až 3 živnostenského zákona“. Protože se jedná o tzv. živnost ohlašovací volnou, nejsou s ní spojeny žádné větší problémy. Vyplníte formulář, zaplatíte poplatek a je vymalováno.
Když už máte živnost, tak nezapomínejte svoje výdělky danit.
Ale oni na mě nepřijdou
Určitě vás napadla i myšlenka, nedělat nic, oni mě nezkontrolují. Můžete mít toto štěstí. Když se ale do spárů kontroly dostanete, tak:
- vám úřady zakážou ubytovací služby poskytovat,
- abyste mohli v činnosti pokračovat, budete nemovitost muset nechat rekolaudovat,
- budete si stejně muset zajistit živnostenské oprávnění,
- čeká vás pokuta od stavebního úřadu za užívání stavby v rozporu s jejím účelem,
- také další pokuta pro změnu od živnostenského úřadu za podnikání bez oprávnění,
- a pokud vám ubytovací služby pořádně vydělávaly, tak po vás půjde ještě finanční úřad.
***
Takže vyplatí se vám Airbnb? Vyplatí se vám dělat něco v rozporu se zákonem? Tuto otázku si musíte vyhodnotit vy. Na právní otázky s tím spojené jsme tady my. Ať už potřebujete „jen“ něco zkonzultovat, anebo třeba rovnou něco sepsat.
Adéla Hepová