S novým stavebním zákonem by údajně mělo dojít i ke zrychlení stavebního řízení. Jednou z vychytávek, která by s tím měla pomoci je i tzv. zrychlené řízení o povolení záměru. Ale protože vlk taky sliboval kůzlátkům, pojďme se podívat, jestli sliby zákonodárce nejsou jen mlácení prázdné slámy.
Co je to povolení záměru?
Doteď to bylo tak, že jste mohli stavbu ohlásit nebo jste žádali o stavební povolení. Stavební úřad pak rozhodl o umístění stavby v územním řízení. To znamená, že stavební úřad zkoumal, jestli je stavební záměr v souladu s územním plánem. Potom přišlo na řadu samotné stavební řízení. V obou případech se k žádosti vyjadřovali jak sousedé, tak obec.
Ponovu bude potřeba jen jedno řízení o povolení záměru. Na jeho konci se vydá jen jedno rozhodnutí. Další novinka je i povinnost správního orgánu obstarat vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů. Ale jak už to bývá, je tu háček. Správní orgán si sežene stanoviska jen od těch orgánů, která jsou s ním na obci. Hygienu nebo hasiče si pořád budete muset oběhat sami.
Zrychlené povolení záměru
Zákonodárce v novém stavebním zákoně zrušil možnost ohlášení stavby, nahradil ji ale tzv. zrychleným řízením. Co pro zrychlené povolení potřebujete splnit?
- Musíte si o něj požádat.
- Obec, kde chcete stavět, musí mít vydaný územní plán.
- Nejde o záměr EIA. Slovo EIA zní jako zaklínadlo, ale nebojte. EIA je řízení kdy se posuzuje, jestli vaše stavba nemá negativní vliv na životní prostředí. U rodinných domků to není potřeba.
- Nepotřebujete povolit výjimku (například nechcete dělat technické úpravy, které nejsou běžné).
- S vaší stavbou souhlasí ostatní v okolí, hlavně sousedi. Ti se vám pak podepíšou na výkres vaší stavby.
- Stavba splňuje požadavky uvedené v § 193.
Tento paragraf vlastně jen říká, že váš vytoužený dům musí:
- zapadat do územně plánovací dokumentace,
- musí být v souladu s územním plánováním,
- stavba není v rozporu se zákonem,
- splňuje požadavky na infrastrukturu,
- nebudete svou stavbou ohrožovat jiné, například sousedy.
Pokud tohle všechno zvládnete, tak vám stavební úřad bez dalších průtahů povolí záměr. To vám oznámí do 15 dnů a taky váš úspěch připíchne na úřední desku.
Co když to zrychleně nezvládnu?
I kdyby se vám to „zrychleně“ nepovedlo, tak nemusíte zoufat. V novém stavebním zákoně by i v klasickém řízení mělo dojít ke zrychlení. Nejpozději do roka se dozvíte, jestli můžete stavět. A jak je to možné? Nový stavební zákon totiž přesně určuje, kolik času správní orgán na svoje rozhodování má.
- U jednoduchých staveb musí rozhodnout do 30 dnů od podání žádosti.
- V těch složitějších případech musí rozhodnout do 60 dnů od podání žádosti.
- Ve zvlášť složitých případech si to může úřad protáhnout o dalších 30 dnů.
***
Tak co dává vám to smysl? Pokud je pro vás povolení záměru pořád hustá džungle, tak se obraťte na smluvino, máme správnou mačetu.
Adéla Hepová
***
Přečtěte si o změnách stavebního práva ve smluvino e-booku – Top 5 změn v novém stavebním zákoně.