U soudu: Zkušební doba a těhotenství

Zaměstnavatel se dohodl se zaměstnankyní, že pro něj bude pracovat jako uklízečka. Nejprve na dohodu o pracovní činnosti a poté na klasickou pracovní smlouvu. Takto pro něj zaměstnankyně pracovala 3 roky. Pak nastala dvouměsíční pauza, kdy zaměstnankyně pro zaměstnavatele nepracovala. Následně stejná zaměstnankyně nastoupila k zaměstnavateli do pracovního poměru, a to na místo lesní dělnice. Absolvovala standardní lékařskou prohlídku před nástupem do zaměstnání a byla shledána způsobilou pro danou práci. V pracovní smlouvě byla sjednána zkušební doba v délce 3 měsíců.

Zhruba měsíc poté, oznámila svému nadřízenému, že je těhotná. Ten to následně sdělil personalistce. Zaměstnankyně zároveň požádala, aby byla přeřazena na jinou práci. Zaměstnavatel pro ni ale jinou práci neměl a tak zaměstnankyně zůstala doma na tzv. překážce v práci. Pak jí zaměstnavatel poslal na mimořádnou lékařskou prohlídku. Výsledkem této prohlídky bylo, že zaměstnankyně pozbyla způsobilost k výkonu sjednaného druhu práce. Pár dní na to doručil zaměstnavatel zaměstnankyni zrušení pracovního poměru ve zkušební době, a to bez uvedení důvodu.

Zaměstnankyně tento postup zaměstnavatele napadla žalobou. Pokud vás zajímá, co konkrétně napadla a jak se svými argumenty uspěla, pusťte si tento díl podcastu Podnikej (s)právně.

Napište nám na email ivana@smluvino.cz nebo zavolejte na +420 774 454 924. Domluvíme si úvodní telefonickou konzultaci. Abyste nám mohli lépe vysvětlit vaši konkrétní situaci. Tuto první konzultaci v délce do 20 minut neúčtujeme.

Čerstvé právní tipy v e-mailu. Jednou nebo dvakrát měsíčně.