U soudu: Podnikatel jako spotřebitel

Podnikatel a spotřebitel jsou základní subjekty obchodních vztahů. Spotřebitelem je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná. Podnikatelem je fyzická nebo právnická osoba, která se věnuje podnikání, tedy soustavné a samostatné činnosti prováděné za účelem zisku.

Spotřebitel má jako slabší strana při jednání s podnikatelem silnější zákonnou ochranu. Podnikatel v některých situacích může vystupovat jako spotřebitel. Pokud tedy uzavíráte s někým smlouvu, je potřeba vědět, kdo je kdo. Občas to není jasné hned na první pohled. Zabýval se tím i Nejvyšší soud.

V tomto dílu podcastu se blíže podíváme na judikát, kde je definice vztahu mezi smluvními stranami rozhodující.

Dvě smluvní strany uzavřou smlouvu o ustájení koně, ten se však zraní a musí být utracen. Jedna strana chce po druhé náhradu škody. Pravidla pro odškodnění závisí na tom, jestli spolu smlouvu uzavřel podnikatel a spotřebitel, anebo podnikatel a podnikatel. Poslechněte si, jak to celé dopadlo.

Napište nám na e-mail smluvino@smluvino.cz nebo zavolejte na +420 775 020 795. Domluvíme si úvodní telefonickou konzultaci. Abyste nám mohli lépe vysvětlit vaši konkrétní situaci. Tuto první konzultaci v délce do 20 minut neúčtujeme.

Čerstvé právní tipy v e-mailu. Jednou nebo dvakrát měsíčně.